Suplementy diety – czy ich potrzebujemy?
Coraz gorsza żywność i stan środowiska, w którym żyjemy sprawia, że w naszej diecie brakuje często cennych minerałów i mikroelementów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu. Żywność jest mocno przetworzona i pełna konserwantów, warzywa i owoce, choć wyglądają pięknie, mają znacznie mniej wartości odżywczych niż kiedyś. Dlatego właśnie czasem musimy sięgnąć po suplementację.
Obecnie znane są silne związki niedoborów np. witamin z występowaniem chorób. Na przykład społeczeństwom żyjącym na Północy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje suplementację witaminy D, której niedobór powoduje np. problemy z kośćmi, ale też osłabienie ogólnej odporności. Z kolei Instytut Żywności i Żywienia donosi, że Polacy jedzą za mało owoców i warzyw, a w ich diecie brakuje witaminy C, kwasów omega-3, magnezu, wapnia czy selenu. Nie oznacza to oczywiście, że każdy z nas powinien łykać kilka kapsułek dziennie! Sztuka doboru stosownej diety i suplementacji polega na sprawdzeniu niedoboru oraz tego, co i jak lepiej przyswaja dany organizm i znalezieniu suplementacji naturalnej, a dopiero później sztucznej, sprawdzonymi preparatami o potwierdzonym działaniu. W aptekach można kupić suplementy ze wszystkim i rzekomo działające pozytywnie na wszystko – przynajmniej tak głosi wszechobecna reklama. Jednak nie powinno się samodzielnie włączać sobie suplementacji. Bowiem w przypadku stosowania kilku suplementów i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania substancji i pogorszenia stanu zdrowia. Suplementy to nie cukierki – ich składniki mogą obniżać wchłanianie się innych leków albo wchodzić w niebezpieczne reakcje z innymi przyjmowanymi preparatami.
Dlatego przed zakupami w aptece (czy drogerii!) należy skonsultować się z lekarzem, który uwzględni już przyjmowane leki i preparaty oraz przede wszystkim uwarunkowania lokalne i stan zdrowotny danego pacjenta. Lekarz wskaże też bezpieczne suplementy, produkt produktowi nierówny. Suplementy powinno kupować się z pewnych źródeł, najlepiej w aptece lub sprawdzonych sklepach zielarskich.
Dla kogo zwłaszcza wskazana jest suplementacja?
Najczęściej lekarze zalecają suplementację konkretnych składników u: osób odchudzających się, kobiet w ciąży, intensywnie trenujących sportowców, chorych przewlekle, osób z chorobami nowotworowymi.